ETB BAŞKANI ORAL: İBRETLE İZLİYORUZ!

Yayınlanma Tarihi: 2019-06-28 10:47:18

Hakan Oral, yerel yönetimlerin ‘alışveriş festivali’ rezaletine son vermesini istedi.

 Erzurum’da belediyelerin ’alışveriş festivali’ adı altında başka şehirlerden gelen esnafa kucak açması moda haline geldi. Yakutiye Belediyesi’nden sonra Aziziye Belediyesi de yöresel ürünler çadırı kurulmasına izin verdi ancak Erzurum esnafı burada da yer almadı. Çifte standarta tepki gösteren Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral, “Yapılanları ibretle izliyoruz” dedi.

Yöresel ürünleri markalaştırma noktasında büyük sorunlar yaşayan Erzurum esnafına, Yakutiye’den sonra bir darbe de Aziziye Belediyesi’nden geldi. Geçen hafta sonu ‘Yöresel Ürünler Festivali’ adı altında ilçede çadır kurulmasına izin veren Aziziye Belediyesi, Kayseri, Balıkesir, Afyon ve daha birçok ilden gelen esnafa adeta kucak açtı. Bu duruma tepki gösteren Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, yerel yönetimlerin ‘alışveriş festivali’ rezaletine son vermesini istedi.

 ERZURUM ESNAFINA YER VERMİYORLAR

Şehrin kalkınması ve gelişmesi için herkese farklı görevler düştüğünü anımsatan Başkan Oral, “Yerel yönetimlerimize tanıtım anlamında çok iş düşmektedir. Fakat yakın zamanlarda ilimizde Yakutiye ve Aziziye Belediyesi’nin yaptığı aktivitelerde belediyelerimizin şehir dışından esnaflar getirerek ürünlerini satmaya çalışmalarına zemin hazırlamasını ibretle izliyoruz. Ramazan ayında Yakutiye Kent Meydanı’nda kurulan alışveriş çadırlarında şehir dışından birçok esnaf getirilerek ürün satmaları sağlanmış, birkaç gün önce de Aziziye Belediyesi tarafından alışveriş festivali organize edilmiş ve yine Erzurum’dan hiçbir esnafa yer verilmemiştir” dedi.

ŞEHİRDEN KAÇIRIYORSUNUZ!

Belediyelerin bu faaliyetleri gelir kapısı olarak görmemeleri ve gerekirse yerel esnafa destek amaçlı stant sağlamaları gerektiğini vurgulayan Başkan Oral, şöyle devam etti. “Bu tür organizasyonlar yapacak belediyelerimizin ticaret borsamızdan, ticaret odamızdan ve esnaf odalarımızdan da destek alma girişimlerinde bulunmaları daha doğru olacaktır. İlimizde istihdam yaratan, üretim yapan, bu şehirden göç etmeyip ticaret yapmaya çalışan herkese destek olmak hepimizin boynunu borcudur. Bu şekilde organizasyonlar ile üreticimizin ekonomik anlamda sıkıntılı günler geçirdiği bu günlerde destek olunmalıdır. Aksi halde bu tarz organizasyonlar ilimiz yatırımcısını, istihdam yaratan kişileri bu şehirden kaçırmaktır.”

ÜNİVERSİTEDEN YER İSTEDİK VERMEDİLER!

ETB Başkanı Hakan Oral ayrıca üniversitelerinde kent esnafına destek vermesi gerektiğini kaydetti. Aylar öncesinde Atatürk Üniversitesi’ne sundukları bir projede kampüs içerisinde bir nokta belirleyerek öğrencilere yönelik yerel süt ürünleri standı açmak için izin istediklerini anlatan Başkan Oral, bu taleplerinin kabul görmediğini dile getirdi. Başkan Oral, “Geldiğimiz noktada üniversite içerisinde ulusal bir hazır çorba firmasına böyle bir yerin verildiği ve bizim talebimizin geri çevrildiğini görmekteyiz. Unutulmamalı ki bu şehir hepimizin! Esnafın, sanayicinin, memurun, bürokratın, öğrencinin... Eğer bizler şehrimizde bulunan işletmelere pozitif ayrımcılık yapmaz isek yarın çocuklarımızda iş bulabilmek için bu şehri terk etmek zorunda kalacaktır. Erzurum Ticaret Borsası olarak tüm yöneticilerimizden beklentimiz bu şehirde bulunan istihdam yapan, üretim yapan herkese pozitif ayrımcılık yapmaktır” diye konuştu.