- ERZURUM TİCARET BORSASI EV SAHİPLİĞİNDE “ COĞRAFİ İŞARETLER FARKINDALIK TOPLANTISI “ DÜZENLENDİ…

- ERZURUM TİCARET BORSASI EV SAHİPLİĞİNDE “ COĞRAFİ İŞARETLER FARKINDALIK TOPLANTISI “ DÜZENLENDİ…

Highslide JS

~~- ERZURUM TİCARET BORSASI EV SAHİPLİĞİNDE “ COĞRAFİ İŞARETLER FARKINDALIK TOPLANTISI “ DÜZENLENDİ…
- DADAŞLAR DİYARINDA “COĞRAFİ İŞARETLER” TOPLANTISI

Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı öncülüğünde Metro Toptancı Marketleri temsilcileri , Özener Patent Yetkilisi ile Kars Kafkas Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. İlhan Koçulu’nun da katıldığı “ Coğrafi İşaretler Farkındalık” toplantısı yapıldı.
Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Hınıslıoğlu,  toplantıda yaptığı konuşmada, coğrafi işaretli ürünlerin ülkemiz özel sektörü açısından taşıdığı önemi  vurguladı.
Türkiye'de 3 binden fazla yöresel ürün olduğunu vurgulayan Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Hakkı Hınıslıoğlu, şunları kaydetti: Türkiye yöresel ürünler konusunda büyük bir zenginliğe sahip. Hemen hemen her ilin kendine özgü özellikler taşıyan bir ürünü var. Bir ürünün belli bir yöreye, kente veya bölgeye ait olduğunu ispat etmenin en kolay yolu "Coğrafi İşaret Tescili"nden geçiyor. Yöresel değerler ancak tescille korunur. Erzurum ilimiz ile özdeşleşen “ Erzurum Civil Peyniri” ibareli coğrafi işaretimiz 17.12.2007 tarihinde ve “Erzurum Küflü Civil Peyniri (Göğermiş Peynir)” ibareli coğrafi işaretimiz 01.03.2010 tarihinde ve “Erzurum Kadayıf Dolması”  ibareli tatlımız ise 01.03.2010 tarihinde Erzurum Ticaret Borsamız tarafından Ülkemizde koruma altına alınmıştır.  Koruma altına alınarak tescili yapılan coğrafi işaretlerimizin bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bizler için önemlidir. Aynı zamanda 29 Aralık 2017 tarih ve 30285 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Amblem Yönetmeliği’, 10 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmeliğe göre coğrafi işaret tescilli ürünlerde amblem kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Artık coğrafi işaretlerimizin özel ürün niteliğinde olduğunu ispat edebileceğiz. Bundan sonra ki hedefimiz ise tecil ile koruma altına alınmış ve alınacak olan ürünlerimiz için AB başvurusu yapmak olacaktır.”  dedi.
Toplantıda Söz alan ; Özener Patent Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Özener ise  Avrupa Birliği Başvuru Süreçleri ve Denetim ile İyi Uygulama Örneklerini, Tescil sahibinin hak ve sorumluluklarını slayt ile katılımcılara aktardı.
Metro Toptancı Market Kategori Müdürü Birol Ulusan’da yaptığı konuşmada Coğrafi İşaretli Ürünlerin yurt içi ve yurt dışı pazarlanması” konularında detaylı bilgiler paylaşırken, Kars Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr.  İlhan Koçulu Kars yöresine ait Kars Kaşarı hakkında  “iyi uygulama örneği olarak Kars Kaşarının coğrafi işaret serüvenini”   konularında bilgi akışı sağlandı.
Toplantı sonrası Metro Toptancı Market yetkileri ile üretici ve esnaflar bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri yapıldı.


Tarih: 12.2.2018 / Yer :
Hit : 259