Kazak Büyükelçi ETB’de

Yayınlanma Tarihi: 2018-11-28 17:41:06

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ,Erzurum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral’ı ziyaret etti.

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly, Erzurum Ticaret Borsası Başkanlığı ve ‘Eko Avrasya’ Ekonomik İlişkiler Derneği’nin daveti üzerine Erzurum’a geldi. Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly program kapsamında ETB’yi ziyaret etti.

Saparbekuly’nin ziyaretine; Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Eko Avrasya Genel Sekreteri Beşir Var da katıldı.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Oral, Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk temelinin eskilere dayandığını belirterek: “ Kazakistan ve Türkiye bu coğrafya da dost ve kardeş iki ülke. Strateji ve ekonomi anlamında da önemli çalışmalara imza atmış iki ülkenin çok değerli Ankara Büyükelçisi Saparbekuly’i Erzurum’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Amacımız, yüzyıllardır devam eden kardeşliğimizi ve dostluğumuzu daha ileriye taşımaktır” dedi.
Büyükelçi Saparbekuly ise, kendisine gösterilen ilgiden ve ev sahipliğinden çok etkilendiğini, Türkiye’nin ve Türkler’in kardeşliğinin ebedi olduğunu; bunun da ülkeler arasındaki işbirliği ilişkilerini oldukça ileri seviyelere taşıdığını vurguladı, gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti. ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, ziyaretin anısına Büyükelçi Saparbekuly’e işlemeli Oltu taşı tespih hediye etti.

Ziyaretin ardından, Palandöken Polat Resort Otel‘de gerçekleştirilen toplantıda; iş adamları ve sivil toplum örgütü başkanlarından oluşan katılımcılar, Türkiye-Kazakistan ve Erzurum-Kazakistan arasındaki ekonomik faaliyetlerin ilerletilmesi kapsamında istişarelerde bulundular.
Erzurum ve Kazakistan arasında geliştirilebilecek ilişkilere nazaran; turizm, hayvancılık, coğrafi konum avantajları, Erzurum’un lojistik merkezi olması, karşılıklı yatırımlar yapılması gibi birçok konu toplantıda ele alındı.

Öte yandan hayvancılık verimi konusunda, Erzurum’un önemli bir şehir olduğunu vurgulayan, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Saparbekuly, gerek hayvancılık gerek tarım sektöründe iş ortaklığı yapılabileceğine değindi. Saparbekuly, hayvancılık ve tarım sektörlerinin, Kazakistan ve Erzurum arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek anlamında önemli rol oynayabileceklerini belirtti.