Laboratuvar

Laboratuvarım 1998 yılında 5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 34/f maddesine istinaden kurulmuştur. 1998 yılından itibaren hizmetine
devam eden Laboratuvarımız 2012 yılında gerekli çalışmaları yaparak TS EN ISO 17025:2017 Türkak Akreditasyon sertifikasına sahip olmuştur. Tahıl ve Tahıl ürünlerinde Rutubet, Kül, ve Protein analizlerinden Akredite olan Laboratuvarımız bu analizlerin yanı sıra
Gıda ve Yem analizleri de yapmaktadır. Erzurum Ticaret Borsası Gıda ve Yem Kalite Kontrol
Laboratuvarımızın esas prensibi doğru, güvenilir ve hızlı analiz sonuçları ortaya koymaktır. Doğru, güvenilir ve sistemli çalışan ve bunun sonucunda da AKREDİTE olan bir laboratuvarın sonuçları uluslararası düzeyde kabul görmektedir.


Erzurum Ticaret Borsası Gıda ve Yem Laboratuvarı olarak 2 Gıda Yüksek Mühendisi ve 1 Numune Kabul Sorumlusuyla birlikte halen hizmet vermektedir. Laboratuvarımızda; Erzurum Ticaret Borsası Üyelerimize hizmet verilmekte olup 3.taraf şahıslara ve kamuya açık hizmet vermemektedir.

Satış Salonu İşlemleri

Borsa satış salonuna gelen ürünlerden alınan numuneler, hububat laboratuarında fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlendikten sonra bilgisayar ortamındaki değerleri satış salonuna aktarılmakta ve hem görünüş hem de kalitesinin belirlenmesi sağlanarak üreticilerimizin ve üyelerimizin menfaatleri karşılıklı olarak korunmaktadır. Bu sistemde yapılan satışlarda üreticilerimize, kalite farkının fiyata yansıması kaliteli ürünün yetiştirilmesi için tatlı bir rekabet ortamı da yaratmaktadır. Satışlar açık arttırma usulü yapılmakta ve en yüksek fiyat oluşana kadar arttırma devam eder ve üretici ürününü satıp satmamakta serbesttir.