Borsaların Tarihçesi

Erzurum Ticaret Borsası’ da 5174 sayılı Kanunda yazılı esaslar dairesinde 15.12.1946 tarihinde kurulmuş olup, kurulduğu günden bugüne kadar borsacılık faaliyetlerini kesintisiz sürdürmüştür. Erzurum Ticaret Borsası, günümüzde "gerçek borsa kurallarının” uygulandığı, bölgemizin önemli tarımsal ürünlerinin pazarlandığı, deneyimi ve projeleriyle Türk ekonomisine ve bölge ekonomisine yön veren borsalar arasında yer almaktadır.

Erzurum Ticaret Borsası’nda, Genel Sekreterliğe bağlı olarak; Muamelat ve Kararlar, Mali ve İdari İşler, Tescil işleri, Tartı İşleri, Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı, Basın danışmanı, Hukuk müşavirlik kadroları yer almaktadır. 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İle Borsalar Kanununda borsaların görevleri belirtilmiştir. Borsamızda bu görevler yerine getirilmektedir.

Erzurum Ticaret Borsası 1000 m² üzerine yapılmış borsa binasında 23 personeli ile hizmet vermektedir. Erzurum Ticaret Borsası, vermiş olduğu hizmetlerde kalitenin sürekli iyileştirilmesini ve buna bağlı olarak müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde tesis edilmesi için, modern alt yapısı ve tüm çalışanları ile hizmetlerini hatasız ve hızlı bir şekilde üyelerine sunmayı ve onların istek, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda faaliyetlerini devamlı iyileştirerek sürdürmeyi amaç edinmiştir. Borsamız Bünyesinde çalışmakta olan 1 kantar ve 1 Laboratuvar bulunmaktadır.

Kantar Birimimiz; 03.12.1956 yılında kurulmuştur. Yüksek tonajlı araçların ve bunlara bağlı emtiaların tartımını gerçekleştirmektedir. Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğünce iki senede bir kantarlarımızın kalibrasyonları yaptırılmaktadır.

1999 yılında kurulan laboratuvarımız Erzurum Ticaret Borsası Gıda ve Yem Kalite Kontrol Laboratuvarı olarak üyelerimize 2 gıda mühendisi ve 1 Numune Kabul ve Raporlama Sorumlusu ile hizmet vermektedir. Ayrıca TS EN ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Sistemine haizdir. Borsamız TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemine ve ISO10002:2015 Müşteri Memnuniyeti belgesine sahiptir.

Ayrıca borsamız TOBB Akreditasyonuna sahiptir. C sınıfına sahip olup A sınıfı olmak için çalışmalarımız devam etmektedir.